Przewodnik
Miasto Sulejówek
Atrakcje Miasta Sulejówek
1. POMNIK „LEKCJA HISTORII”
Pomnik stoi w pobliżu dworku Milusin, w którym w latach 1923-1926 mieszkał Józef Piłsudski z rodziną. Został odsłonięty w 2010 r. Autorem rzeźb jest Karol Badyna, który zatytułował je „Lekcja historii”. Obiekt został ufundowany przez mieszkańców Sulejówka oraz ze składek sponsorów.
Pomnik przedstawia siedzącego Józefa Piłsudskiego i jego dwie córki, z których jedna siedzi na ławce, a druga stoi.
2. WILLA MILUSIN
Dworek został zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza i wybudowany w latach 1921-1922 na posesji nabytej w 1921 r. przez Aleksandrę Szczerbińską, przyszłą żonę Józefa Piłsudskiego. W latach 1923-1926 dworek zamieszkiwał Józef Piłsudski z rodziną. Od 2008 r. w budynku mieści się Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Neoklasycystyczny dworek został wybudowany w stylu polskich siedzib szlacheckich. Elementem charakterystycznym jest wsparty na czterech kolumnach ganek.
3. WILLA UŁANKA
Willa została wybudowana w latach 1929-1934 r., jako jeden z wielu tego typu budynków powstających w rozrastającym się Sulejówku. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez państwo, a od 1990 r. należy do miasta Sulejówek. W willi ma swoją siedzibę Miejska Biblioteka Publiczna.
4. DWOREK SIEDZIBA
Budynek został wybudowany w 1911 r. Do swojej śmierci w 1944 r. mieszkał w nim były premier Jędrzej Moraczewski. Po II wojnie światowej pełnił on funkcję mieszkania komunalnego, a obecnie znajduje się w rękach prywatnych.
Dworek Siedziba to przykład XX-wiecznego budownictwa nawiązującego do tradycyjnych siedzib szlachty polskiej. Obiekt jest parterowy z piętrowym ryzalitem w środkowej części.
5. WILLA DEWAJTIS
Budynek wzniesiony został w 1920 r. Nazwa Willa Dewajtis nawiązuje do książki Marii Rodziewiczówny. Przed II wojną światową był to dom mieszkalny, po wojnie zachował tę funkcję, ale objęty został przymusowym kwaterunkiem. W 1980 r. budynek stał się siedzibą Urzędu Miasta Sulejówek.
Zabytkowa willa do piętrowy budynek z centralnie umiejscowionym ryzalitem i balkonem na piętrze.
6. POMNIK PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW SULEJÓWKA POLEGŁYCH W LATACH 1939-1944
Pomnik, który znajduje się na Skwerze Pamięci, upamiętnia poległych mieszkańców Sulejówka, a szczególnie 46 mieszkańców Miłosny, Zorzy i Cechówki, ofiary egzekucji z 15 września 1939 roku. Pomnik został odsłonięty w 1970 r. Jest to kolumna z orłem i napisem: „Pamięci mieszkańców Sulejówka poległych i zamordowanych w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1944”.
Obok znajdują się tablice z napisem: „Rozstrzelani przez Wehrmacht 15 IX 1939” oraz listą nazwisk.
7. KOPIEC WSPÓŁTWÓRCÓW NIEPODLEGŁEJ
Kopiec zwieńczony kamieniem powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka w 1988 r. dla upamiętnienia 70. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na kamieniu widnieje napis: „Józef Piłsudski i współtwórcy Niepodległej: Jędrzej Moraczewski, Ignacy Paderewski, Stanisław Grabski, Maciej Rataj umiłowali Sulejówek.
Wdzięczni mieszkańcy 1918–1988”.
8. POMNIK ŻOŁNIERZY AK BATALIONU HARCERSKIEGO „ZOŚKA”
Pomnik, który znajduje się na skwerze Powstańców Warszawy, upamiętnia poległych żołnierzy AK Harcerskiego Batalionu „Zośka” związanych z Miłosną i Sulejówkiem.
Pomnik został odsłonięty w 1990 r.
Pomnik ma formę wyłomu w ceglanym murze, pośrodku którego leży głaz ze znakiem Polski Walczącej. Na murze umieszczono nazwiska siedmiu żołnierzy oraz napis: „Poległym żołnierzom Armii Krajowej harcerskiego Batalionu „Zośka” mieszkańcom Miłosny i Sulejówka w 45. rocznicę powstania warszawskiego”.
9. OGNISKO HELIN
Ognisko Helin związane jest z Heleną i Ignacym Janem Paderewskimi. W 1919 r. zakupili oni parcelę w Sulejówku, którą w 1928 r. ofiarowali stowarzyszeniu Pomoc dla Inteligencji. Celem jego działalności od 1932 r. było łagodzenie trudów życia osobom starszym i samotnym. W czasie II wojny światowej willę przejęli Niemcy, a później służyła Towarzystwu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1953 r. Ognisko Helin trafiło w ręce Ministerstwa Oświaty i urządzono w nim Centrum Szkoleniowe Ośrodka Rozwoju Edukacji.
10. OGRÓD PAMIĘCI DZIECI NARODZONYCH I ZGŁADZONYCH W AUSCHWITZ
Ogród, który znajduje się przy bramie do kościoła pw. św. Józefa, został otwarty w 1990 r. z inicjatywy Aliny Nowak-Aprile. Pomnik zaprojektował Nello Aprile, a w 2013 r. został on odnowiony przez mieszkańców Sulejówka.
11. KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JÓZEFA
Kościół pw. św. Józefa jest kościołem rektoralnym, który znajduje się na terenie parafii pw. św. Hieronima w Starej Miłośnie. Został wybudowany w 1992 r. Opiekę nad kościołem sprawują księża Marianie, którzy posiadają w pobliżu dom zakonny.
12. STADION MIEJSKI
Stadion w Sulejówku otoczony jest lasami i do 2009 r. pełnił rolę wielofunkcyjnego obiektu sportowego. W latach 2009-2010 został przebudowany. Wykonano boisko i stałe trybuny oraz boisko treningowe. Przebudowa związana była z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r.
Gospodarzem stadionu jest klub piłkarski MLKS Victoria Sulejówek.