Przewodnik
Gmina Karczew
Atrakcje Gminy Karczew
1. Karczew – barokowy kościół parafialny z 1737 r. pw. św. Wita. Zaprojektowany prawdopodobnie przez Jakuba Fontanę.
Świątynia powstała w latach 1732-1737. W układzie budynku zachowano kaplicę, która została elementem kościoła. Fundatorem był marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński. Prawdopodobnym projektantem budynku był Jakub Fontana, nadworny architekt królów Polski. W latach 1911-1913 kościół został częściowo przebudowany według projektu Hugona Kudery.
Murowana świątynia została wybudowana w stylu tzw. baroku piemonckiego. Jest orientowana, trójnawowa, tynkowana. Kryte blachą dachy nad korpusem budynku są dwuspadowe, a nad innymi partiami wielospadowe. Nad skrzyżowaniem naw dostrzec można sygnaturkę, nad prezbiterium – wieżyczki. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna, w której dominują faliste i wklęsłe linie.
Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowy, a uwagę zwraca ozdobiona motywami rybackimi drewniana ambona, chrzcielnica z czaszą z czerwonego marmuru, dziecięcy nagrobek z 1601 r. z fragmentem „Trenów” Jana Kochanowskiego oraz gotycki krzyż. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Karczewskiej, który zasłaniany jest obrazem przedstawiającym św. Józefa.
Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1958 r.
2. Karczew – Królewicz św. Kazimierz i Chrystus w grobie.
Obrazy namalowane przez Michała Elwiro Andriollego w końcu XIX w. stanowią ważny element wystroju kościoła.
Michał Elwiro Andriolli był rysownikiem i malarzem, który mieszkał w pobliskim majątku Brzegi nad Świdrem. Artysta był parafianinem miejscowego kościoła.
Duży obraz św. Kazimierza znajduje się w bocznym ołtarzu, a mniejszy, Chrystusa w grobie, w bocznej nawie.
Andriolli zaprojektował też inne elementy wystroju karczewskiej świątyni jak chorągwie oraz drzwi.
3. Karczew – renesansowa tablica fundacyjna z 1595 r. przedstawiająca kupca warszawskiego Melchiora Walbacha.
Tablica pierwotnie znajdowała się w tzw. kaplicy walbachowskiej, którą ufundował Melchior Walbach.
Poprzedni kościół spłonął w 1602 r., a tablicę obecnie można obejrzeć na zewnętrznej ścianie kościoła św. Wita.
Płaskorzeźba przedstawia wykutą w czerwonym marmurze postać Melchiora Walbacha i herb jego rodu, a łacińska sentencja głosi: „Sive morimur sive vivimus Christi sumus.”, czyli „Czy umieramy, czy żyjemy, do Chrystusa należymy”.
Tablica ma ogromną wartość historyczną i artystyczną. Na Mazowszu renesansowe tablice fundacyjne mieszczan należą do rzadkości.
Karczew – tablice w kościele
Pod nim znajduje się napis: „1794-1984 w sto dziewięćdziesiątą rocznicę powstania kościuszkowskiego na ziemi karczewskiej”.
Wita w Karczewie w latach 1916-1950. Na tablicy znajduje się informację, że Jan Kieliszczyk był także kompozytorem i założyciele chóru „Harfa”. Tablicę ufundowała rodzina oraz parafianie.
4. Karczew – klasycystyczna, murowana dzwonnica z przełomu XVIII i XIX wieku.
Arkadowa dzwonnica ma otwartą konstrukcję. Dach opiera się na czterech filarach.
W dzwonnicy znajdują się trzy dzwony: Józef, Franciszek i Antoni, które napędzane są elektrycznie. Zostały poświęcone w 1946 r. przez ks. prymasa Augusta Hlonda i bp. Majewskiego. Poprzednie dzwony, które pochodziły z XVII w., zostały wywiezione przez Niemców w 1941 r.
5. Karczew – figura Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej z 1905 r.
Wykonana przez prof. Mazurka figura stanęła na terenie kościelnym dla uczczenia 50 rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny przez papieża Piusa IX. Na cokole znajduje się napis: „Pod Twoją obronę uciekamy się. Na pamiątkę 50-letniego jubileuszu Niepokalanego Poczęcia N.M.P. 1904 roku”.
Figura Maryi Niepokalanie Poczętej wymaga renowacji.
6. Karczew – pomnik Chrystusa Króla z 1932 r.
Pomnik został ufundowany przez karczewskich kupców na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę. Znajduje się na skwerze, nieopodal kościoła.
Piaskowcowo-wapienna figura Chrystusa znajduje się na wysokim cokole, na którym umieszczono napis: „Króluj i błogosław nam Chryste. Na pamiątkę odzyskania niepodległości Polski. Ofiara obywateli kupców Karczewia. 30 października 1932 r.” Pomnik jest ogrodzony, a w 2012 r. został poddany renowacji.
7. Karczew – figura św. Antoniego z 1947 r.
Na cokole widnieje napis: „Święty Antoni padewski opiekuj się nami i uproś nam łaskę u Boga, dnia 13 czerwca 1947 r. Fundatorzy Antoni i Marianna Laskus”.
8. Karczew – kamień z 1993 r. poświęcony Michałowi Elwiro Andriollemu.
Kamień przed wejściem na teren kościoła sfinansowało Towarzystwo Przyjaciół Karczewa. Pomnik z napisem: „Żył i tworzył wśród nas” został odsłonięty w 1993 r., w setną rocznicę śmierci artysty.
9. Karczew – skwer Ofiar Katynia z pomnikiem i dębami pamięci poświęconymi trzem zamordowanym mieszkańcom Karczewa.
Uroczyste otwarcie Skweru Ofiar Katynia miało miejsce w 2012 r. Odsłonięto wtedy tablicę poświęconą kpt. Bronisławowi Buniakowskiemu, por. Zygmuntowi Kwiatkowskiemu oraz asp. Tomaszowi Bednarskiemu, mieszkańcom Karczewa, którzy zostali zamordowani w 1940 r. Zamontowano tablice informacyjne poświęcone każdemu z zamordowanych oraz posadzono trzy dęby pamięci w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
10. Karczew – pomnik z 1983 r. poświęcony mieszkańcom miasta poległym za ojczyznę.
Pomnik znajduje się na karczewskim rynku. Na jego szczycie znajduje się orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Na piaskowcowym cokole znajduje się napis: „Polegli, abyśmy mogli żyć. 1918, 1939, 1945. Społeczeństwo Miasta i Gminy Karczew” oraz rok powstania miasta (1548) i rok fundacji obelisku (1983). Na tylnej płycie, obok herbu Karczewa, jest informacja o fundatorach postumentu.
11. Karczew – pomnik ciuchci z 1998 r. upamiętniający funkcjonowanie kolei w Karczewie w latach 1914-1963.
Ustawiony na cokole parowóz znajduje się przy ul. Adama Mickiewicza, w miejscu, w pobliżu którego dawniej znajdowały się tory. Powstał z inicjatywy członków Komitetu Obchodów 450-lecia Karczewa. Jego zadaniem jest upamiętnienie kolejowej historii Karczewa, w którym od 1914 r. do 1963 r. funkcjonowała kolej wąskotorowa. Od 1914 r. Kolej Jabłonowska łączyła przez Warszawę Jabłonnę z Karczewem. W 1952 r. wstrzymano ruch na trasie z Warszawy do Otwocka, pozostawiając odcinek z Otwocka do Karczewa, który funkcjonował do 1 IV 1963 r. jako ostatnia użytkowana część Kolei Jabłonowskiej.
Na terenie Karczewa można znaleźć pozostałości po kolejce wąskotorowej, a jedną z nich jest budynek stacyjny wraz z parowozownią położony przy ul. Dojazd, który został zaadaptowany do innych celów.
12. Karczew – budynek dawnej plebanii z 1910 r. Obecnie siedziba Centrum Historycznego Ziemi Karczewskiej Muzeum „Stara Plebania”.
Murowany budynek jest parterowy, otacza go ogród. Elementem charakterystycznym jest ryzalit i trójkątny tympanon nad wejściem.
Muzeum „Stara Plebania” zajmuje się gromadzeniem i ekspozycją materiałów związanych z historią Karczewa i jego okolic. W muzeum znajduje się pięć sal wystawienniczych. Cztery sale mają wiodący temat, który obrazuje fragment dziejów Karczewa. Piąta sala, to sala wystaw czasowych.
13. Karczew – prom Karczew – Gassy, który został reaktywowany w 2014 r.
Prom na Wiśle między Karczewem a Gassami ma długą historię i funkcjonował do lat 60. XX w. Został reaktywowany latem 2014 r.
Prom odpłatnie przewozi zarówno ludzi jak i samochody. Czynny jest codziennie od kwietnia do listopada w zależności od stanu Wisły.
Przeprawa organizowana jest przez prywatnego przedsiębiorcę i cieszy się dużym zainteresowaniem.
14. Karczew – przydrożna, rokokowa kapliczka z XVIII w. z figurą św. Leonarda.
Kapliczka znajduje się przy zbiegu ul. Żaboklickiego i Częstochowskiej. Drewniana kapliczka zdobiona jest w stylu rokokowym, a we wnęce znajduje się barokowa rzeźba św. Leonarda, patrona więźniów i jeńców. Jej fundatorami byli powstańcy kościuszkowscy.
Jak głosi miejscowa legenda, w miejscu postawienia kapliczki odpoczywał Tadeusz Kościuszko, zmierzając do rosyjskiej niewoli.
15. Karczew – klasycystyczna kaplica cmentarna Bielińskich z 1828 r.
Murowana, wolnostojąca kaplica została ufundowana przez rodzinę Bielińskich, ale ukończyła ją rodzina Kurtzów, której herb widnieje nad wejściem. Kaplica została wpisana do rejestru zabytków w 1964 r.
16. Karczew – drewniany budynek dawnej karczmy z XIX w.
Budynek znajduje się u zbiegu ulic Warszawskiej i Świderskiej. Obecnie pełni funkcje mieszkalne.
Jest to parterowy budynek o charakterystycznym wyglądzie dla epoki. Zachowały się oryginalne drzwi.
17. Karczew – jezioro Moczydło.
Położone w południowo-zachodniej części miasta jezioro sprawdza się jako miejsce wypoczynkowe. Znajduje się przy nim piaszczysta plaża oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.
18. Karczew – cmentarz żydowski z XIX w.
Kirkut położony jest przy ul. Otwockiej i zajmuje powierzchnię ok. 2 ha. na jego terenie zachowało się ok. 400 nagrobków.
Cmentarz służył licznej społeczności żydowskiej Karczewa i Otwocka. W czasie II wojny światowej był miejscem egzekucji. Po 1945 r. kirkut uległ znacznej dewastacji.
Większość macew została zniszczona lub wywieziona, a na cmentarzu urządzono kopalnie piasku. W 2012 r. cmentarz został ogrodzony i uporządkowany, co w dużym stopniu zahamowało proces niszczenia nekropolii. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 1989 r.
19. Karczew – cmentarz żydowski, tzw. otwocki z pocz. XX w.
Cmentarz znajduje się miedzy ulicami Andriollego i Czerwona Droga, w pobliżu granicy Karczewa z Otwockiem.
Lokalna społeczność żydowska korzystała z cmentarza w Karczewie przy ul. Otwockiej, ale wzmożony ruch letniskowy i sanatoryjny w końcu XIX w. sprawił, że konieczne stało się utworzenie nowej nekropolii. Służyła ona głównie otwockim letnikom i kuracjuszom.
Lata II wojny światowej przetrwał w dobrym stanie, ale okres powojenny przyniósł zniszczenia i dewastację, którą powstrzymano w 2002 r., kiedy powstał Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Jest to jeden z najlepiej zachowany cmentarzy żydowskich na terenie województwa mazowieckiego. Znajduje się na nim ok. 1200 nagrobków, wśród których wiele ma dużą wartość historyczną i artystyczną. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 1991 r.
20. Całowanie – krzyż z 1936 r. upamiętniający oswobodzenie z rąk bolszewickich ks. bp. Czesława Sokołowskiego w 1920 r.
Granitowy, ogrodzony krzyż znajduje się przy drodze z Całowania do Sobiekurska. W czasie wojny polsko-bolszewickiej przez Całowanie przejeżdżał pomocniczy biskup siedlecki Czesław Sokołowski. Został pojmany przez bolszewików i miał zostać publicznie osądzony i rozstrzelany. Z rąk oprawców uratowali go mieszkańcy Całowania, którzy ukryli biskupa w piecu sołtysa wsi Piotra Kociszewskiego, a następnie umożliwili mu ucieczkę. Wydarzania te zostały upamiętnione krzyżem.
21. Całowanie – pomnik z 1981 r. położony w miejscu egzekucji żołnierzy AK w 1942 r.
Pomnik ma formę umieszczonego na cokole nagrobka z ukośnie położoną płytą z piaskowca. Widnieje na niej napis: „W tym miejscu dnia 17 VII 1942 r. zginęli z rąk faszystów niemieckich: Drewitz Teodor lat 70, właściciel majątku Całowanie, Tokarski Andrzej, por. WP, Możejko Henryk, podchor. WP, Młynarski Jan urzęd. pocztowy, Koene Jerzy, nar. greckiej. Bojownikom o wolność pokój i demokrację Koło ZBoWiD Karczew 19 VII 1981 r.”
22. Glinki – most kolejowy na Wiśle z 1954 r.
Most znajduje się na trasie Łuków – Skierniewice. Jednotorowa przeprawa jest stalowa i składa się z sześciu przęseł.
Znajduje się na niej drewniana kładka. Most ma 620,9 m długości i 4,8 m szerokości. Obiekt zaprojektował Witold Szlązkiewicz, a wykonała firma Mostostal Warszawa S.A.
W tym miejscu istniały też wcześniejsze przeprawy mostowe.
Most jest często wykorzystywany jako miejsce sesji zdjęciowych nowożeńców. Jest także chętnie odwiedzany przez turystów.
23. Glinki – podworski park krajobrazowy z poł. XIX w. o powierzchni 1,44 ha.
Park jest pozostałością zespołu dworskiego z XIX w., który uległ zniszczeniu po II wojnie światowej. Jego właścicielami w XX w. były rodziny Rucińskich, Kobylińskich oraz Zawadzkich.
Po II wojnie światowej majątek został rozparcelowany, a na terenie folwarku powstała spółdzielnia produkcyjna, która przyczyniła się do zniszczeń.
Park porośnięty jest drzewami liściastymi, głównie: klonami, kasztanowcami, lipami i jesionami.
Spośród dawnych zabudowań zachowała się murowana oficyna z końca XIX w.
Zachowała się także neogotycka figura Matki Bożej z 1891 r., która stoi na obrzeżach parku.
24. Otwock Mały – przydrożna kapliczka z figurą Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z 1930 r.
Kapliczka została ufundowana przez mieszkańców Otwocka Małego. Na cokole widnieje napis: „Matko Przenajświętsza błogosław Ojczyznę naszą i nas. 20 sierpnia 1920 rok”.
Kapliczka jest odrestaurowana, ogrodzona, a w jej pobliżu rosną żywotniki.
25. Sobiekursk – przydrożna, oszklona kapliczka z 1957 r.
26. Otwock Wielki – zabytkowa aleja lipowa na drodze z Karczewa do pałacu w Otwocku Wielkim.
Aleja leży na osi łączącej kościół parafialny w Karczewie z pałacem w Otwocku Wielkim, tworząc naturalny tunel. Składa się z kilkudziesięciu lip drobnolistnych rosnących po obu stronach drogi.
Aleja jest pomnikiem przyrody i jest chroniona przez prawo.
27. Otwock Wielki – jezioro Rokola – pozostałość po zakolu Wisły ciągnie się od Nadbrzeża, przez Otwock Wielki po Władysławów.
Malowniczo położone jezioro jest chętnie wykorzystywane przez wędkarzy oraz kajakarzy W środkowej części okala teren pałacu w Otwocku Wielkim. Urozmaicona linia brzegowa zachęca do spacerów. Nad jeziorem brakuje jednak plaż i dogodnych dojść do wody.
28. Otwock Wielki – barokowy pałac z końca XVII w. Jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców na Mazowszu.
Pałac prawdopodobnie powstał w latach 1682-1689. Ufundował go Kazimierz Bieliński, późniejszy marszałek wielki koronny. Autorem projektu był prawdopodobnie Tylman z Gameren, holenderski architekt kojarzony z wieloma zabytkami polskiego baroku. W 1757 r. pałac został przebudowany zgodnie ze współczesnymi tendencjami. Podobnie stało się w 1850 r. Na przełomie XIX i XX w. niezamieszkały pałac niszczał. W czasie I wojny światowej został ograbiony i zdewastowany przez wojska niemieckie. Przetrwał II wojnę światową w nienaruszonym stanie i w okresie PRL został odrestaurowany i wykorzystywany przez władze państwowe. Od 2004 r. w pałacu znajduje się Muzeum Wnętrz, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Budynek pałacu składa się dwupiętrowego korpusu głównego, bocznych alkierzy, oficyn połączonych z korpusem arkadowymi podcieniami oraz okrągłych wież. Fasada frontowa posiada ryzalit z trójkątnym tympanonem, na którym widnieje scena bachanaliów.
Wnętrza pałacu są ozdobione stiukami i malowidłami. Dachy pokryte są dachówką, a wieże posiadają blaszane hełmy. Na parterze znajduje się sień, jadalnia oraz szereg innych pomieszczeń. W lewym skrzydle pałacu odtworzono pomieszczenia belwederskie z czasów Józefa Piłsudskiego. Na I piętrze jest westybul i sala balowa. Z pierwotnego, siedemnastowiecznego wystroju wnętrz zachowały się dekoracje Sali Horacego. W otoczeniu pałacu zachował się klasycystyczny dwór z XVIII w. oraz barokowe zabudowania gospodarcze z 1763 r. W ich skład wchodzi spichlerz, obora i stajnia.
Na terenie znajdują się także budynki browaru z XVIII w. i chlewni z przełomu XVIII i XIX w.
Zespół pałacowy został wpisany do rejestru zabytków w 1964 r.
29. Ostrówek – kościół parafialny z 1932 r. pw. św. Izydora. Nawiązuje do stylu romańskiego.
Kościół stoi w miejscu wielu poprzednich świątyń. Poprzednią (z 1850 r.) w 1931 r. strawił pożar.
Parafia powstała 1798 r., a wcześniej istniała tutaj filia parafii w Górze Kalwarii. Obecna świątynia powstała staraniem proboszcza Aleksandra Frąckiewicza, a jej projekt wykonał prof. Bohdan Pniewski.
Konsekracja miała miejsce 15 X 1932 r., a dokonał jej bp Henryk Przeździecki. Kościół został zniszczony w 1944 r. i odbudowany po wojnie.
Wokół cmentarza przykościelnego znajduje się szpaler starych kasztanowców i 2 lipy.
30. Ostrówek – murowana brama-dzwonnica z 1850 r.
Okazała dzwonnica powstała w 1850 r. wraz z poprzednim kościołem zgodnie ze staraniami ówczesnego proboszcza Jana Strussa.
31. Ostrówek – pomnik z 2009 r. upamiętniający bitwę pod Ostrówkiem w 1809 r.
Bitwa miała miejsce w nocy z 2 na 3 maja 1809 r. i była jednym ze starć zbrojnych wojny polsko-austriackiej. Wojsko polskie pod wodzą gen. Michała Sokolnickiego zdobyło austriacki przyczółek nad Wisłą i zniszczyło budowany most. Uniemożliwiono tym samym austriackiemu wojsku przeprawę przez Wisłę, co w ostateczności zadecydowało o zwycięstwie strony Polskiej w całej wojnie.
Pomnik stanowi głaz z tablicą, wizerunkiem gen. Sokolnickiego oraz metalową czapką typu czako.
Na tablicy przytoczono przebieg wydarzeń z 1809 r. Kamień znajduje się przed wejściem do kościoła.
32. Ostrówek – zbiorowa mogiła żołnierzy polskich i austriackich poległych w bitwie pod Ostrówkiem w 1809 r.
Na mogile stoi głaz z tablicą oraz metalowy krzyż.
Pomnik został ustawiony w 2009 r., w setną rocznicę bitwy pod Ostrówkiem.
33. Ostrówek – punkt widokowy z mostu drogowego.
Z mostu roztacza się rozległy widok na Dolinę Środkowej Wisły, szczególnie piękny w kierunku południowym.
34. Dąbrowiecka Góra – stanowisko obserwatora artylerii z 1915 r., w którym mieści się izba muzealna, a także odkopany i wyremontowany schron.
Fotografie Gminy Karczew
(fot. Fotopia/Przemysław Piątkowski)